Preparatory Course

  • Silvia Alonso Rodriguez
  • Inass Aouragh
  • Alexandra Arva
  • Lotte Beisenherz
  • Isabelle Bergmann
  • Amy Berkhout
  • Dijntje Bijvank
  • Chiara Brierley
  • Noah Bunink
  • Hagar Cohen
  • Ben Combee
  • Hayden Daughtry
  • Milan Dop
  • Estefania Escalona Millano
  • Job Frieling
  • Nisan Gunalcin
  • Jean Alois Hamann
  • Maider Hastoy
  • Youri Hogeboom
  • Kwint Jongerius
  • Eirini Kakopierou
  • Alma Karavan Cohen
  • Ingemar Kleine Koerkamp
  • Felice Knol
  • Moony Konstapel
  • Anton Kostromin
  • Lujza Kramarova
  • Van Hung Le
  • Juul Ligthart
  • Anna Sophie Lochtenberg
  • Emilia Lohner
  • Marta Mcilduff
  • Bas Nieuwenhuijzen
  • Nick Ouwehand
  • Finn Overdevest
  • Maria Pedroli
  • Romain Perez
  • Lara Renner
  • Manon Sanchez
  • Yasemin Surek
  • Carla Tapia Bekema
  • Elektra Tatalia-Aloupi
  • Chiara Tjon-A-Joe
  • Lot Veelenturf
  • Fara Verhoeven
  • Elisabeth Vervecken
  • Mariah Wiering
  • Helene Zuurbier
  • Fynn de Jong
  • Luna van Bergenhenegouwen
  • Ginger van Ittersum
  • Marit van Koeveringe
  • Zelie van Steirteghem
  • Solange van Tartwijk
  • Willem van den Burg
  • Laurelei van der Net
  • Mats van der Vlugt
  • Annemieke van het Hof

Overview of Preparatory Course students that fulfilled a Bachelor degree at the Rietveld Academie afterwards
2010-2020

Anastasia Afonina   (VAV)
Reem Aharon   (Fine Art)
Keun Pyo Ahn   (Graphic Design)
Vica Allakhverdyan   (Graphic Design)
Giulio Angeli   (Architectural Design)
Johanna Arco   (Fine Arts)
Dionisios Argyropoulos Ioannou   (Fine Arts)
Yvon Ariese   (Fine Arts)
María Arnardóttir   (DesignLAB)
Sarah Arnolds   (Text & Image)
Annahita Asgari   (Fine Arts)
Jesse Asselman    (Fine Arts)
Marleen Atay   (VAV)
Stefan Auberg   (DesignLAB)
Eva Aussems   (VAV)
Corine Baas   (VAV)
Tjacco Bakker   (DesignLAB)
Maya Bannink   (Architectural Design)
Anouk Beckers   (Textile Design)
Patrycja Beliniak   (DesignLAB)
Julia Bendeler    (Graphic Design)
Esther Bentvelsen   (Graphic Design)
Emma van den Berg   (VAV)
Adam Berman   (VAV)
Tasio Bidegain   (Photography)
Natalia Blahová   (Ceramics)
Jascha Blume   (VAV)
Anne de Boer   (Fine Arts)
Alai Botter   (VAV)
Mila Bouma   (Fine Arts)
Lisa van der Breggen   (VAV)
Alexandra Briceag   (VAV)
Ticho Brouwers   (Fine Arts)
Anita Burato   (Textile Design)
Niklas Büscher   (Fine Arts)
Lingyun Cao    (Fine Arts)
Ian Carr   (Fine Arts)
Sara Cattin   (VAV)
Nikola Cemanová   (Fashion Design)
Gongon Chang   (Jewellery Design)
Siyou Chen   (DesignLAB)
Dimitra Chrysovergi   (Architectural Design)
Giulia Crispiani   (Ceramics)
Velislava Dakova   (Graphic Design)
Juliette Delarue   (Jewellery Design)
Marine Delgado   (Graphic Design)
Yana van Dijk   (Fine Arts)
Laura Dima    (Architectural Design)
Irina Djojoatmodjo   (DesignLAB)
Jesper Dobbeling   (Ceramics)
Fallon Does   (Graphic Design)
Margot Domart   (Fine Arts)
Daniel  Dressel   (Fine Arts)
Jiarong Du   (Fashion Design)
Robin Ducro   (VAV)
Lucien Easton   (VAV)
Susanne Edam   (Textile Design)
Richard Elenbaas   (Jewellery)
Roman Ermolaev   (VAV)
Vita Evangelista de Azevedo   (Fine Arts)
Lara Evans   (VAV)
Ivana Filip   (VAV)
Maren Fluri   (Fine Arts)
Kim Forni   (VAV)
Paula Garci Sans   (VAV)
Fleur Geenhuizen   (Fine Arts)
Judith Geerts   (Fine Arts)
Lucie Gérard   (VAV)
Madelief Geus   (Jewellery Design)
Yasmina Ghalmi   (VAV)
Dirk Gram   (Graphic Design)
Lars van de Grift   (VAV)
Laura Grimm   (Textile Design)
David Grønlykke   (Fine Arts)
Mateusz Grymel   (VAV)
Sinan Güven   (VAV)
Isabelle Hagen   (Architectural Design)
Miro Hämäläinen   (Fashion Design)
Katja Habnnula   (Fashion Design)
Ida  Hansen   (Fine Arts)
Dieuwertje Hehewerth   (Fine Arts)
Marit Heinen   (DesignLab)
Tomas Heller   (Ceramics)
Marjanne van Helvert   (Textile Design)
Naomi Hille   (Fashion Design)
Maartje Hinse   (Fine arts)
Roel van den Hoek   (Jewellery Design)
Minke Hoeksma   (Fine Arts)
Eva Hoevenaar   (Graphic Design)
Jonathan van den Horn   (Fine Arts)
Nína Höskuldsdóttir   (VAV)
Jurjen van Houte   (Fashion Design)
Xuanhong Huang   (Architectural Design)
Berber Humalda   (VAV)
Maisa Imamovic   (Architectural Design)
Noëlle Ingeveldt   (Design Lab)
Svetlana Ivanova   (Graphic Design)
Caro de Jonge   (Ceramics)
Ga-Ram Jung   (Jewellery Design)
Emily Kabos   (VAV)
Martin Kähler   (VAV)
Elia Kalogianni   (VAV)
Niels de Kamps   (Fine Arts)
Lena Karson   (Architectural Design)
Batuhan Kaygi   (VAV)
Michel Keppel   (Graphic Design)
Minne Kersten   (Text & Image)
Christian Kingo   (VAV)
Asia Kiselev   (Textile Design)
Eszter Kiss   (Textile Design)
Lisa Kläver   (Design Lab)
Laura Klinkenberg   (Jewellery Design)
Vincent Knopper   (Fine Arts)
Artyom Kocharyan   (VAV)
Zhenela Kostova   (Textile Design)
Lidija Krcmar   (Fine Arts)
Linnea Kristensen   (Fine Arts)
Emma Kroos   (VAV)
Mirte van Laarhoven   (Architectural Design)
Anne Lakeman    (Photography)
Mathilde Lalouette   (Textile Design)
Sumin Lee   (VAV)
Elisabeth Leerssen   (Texile Design)
Kees van Leeuwen   (Fine Arts)
Joeri Leijdsman   (Fine Arts)
Mariëlle Lens   (Design Lab)
Rasmus Leseberg   (Glass Design)
Jurgis Lietunovas   (Graphic Design)
Karis Lindellen    (Fashion Design)
Ghyslaine Louvet   (Textile Design)
Filipp Luzin   (Design Lab)
Tim Maarse   (Fine Arts)
Natalia Machiaveli Morão de Oliveira   (VAV)
Camilla Martinsen   (Graphic Design)
Jana Matchavariani    (VAV)
Tim Mathijsen   (Fine Arts)
Claire van der Mee   (VAV)
Lefki Mevissen   (Fine Arts)
Sara Milio   (Fine Arts)
Basile Monsacré   (VAV)
Cosima Montavoci   (Fine Arts)
Antrianna Moutoula   (Fine Arts)
Viktoriya Mozhaeva   (Fashion Design)
Daniel Mullen   (Fine Arts)
Jesse Muller   (VAV)
Floor Nagler   (Textile Design)
Maria Naidich Chapital   (Textile Design)
Sanja Najdovska    (DesignLab)
Ganesh Nepal   (Fine Arts)
Alejandra Nieuwenhuizen   (Fine Arts)
Maria Nolla Mateos   (Fine Arts)
Maria Ogliastri Larrea   (Photography)
Layla van der Oord   (Text & Image)
Ana Oosting   (Ceramics)
Petros Orfanos   (Fine Arts)
Mikel Orfanos   (Fine Arts)
Youngjin Park   (Graphic Design)
Inup Park   (Ceramics)
Xanthi Partsakoulaki   (Graphic Design)
Alice Peach   (Textile Design)
Miguel Witzke Pereira   (Fine Arts)
Ksenia Perek   (Fine Arts)
Belén Pérez Campos   (Graphic Design)
Ewa Perlinska   (Graphic Design)
Ola Permiakova   (Photography)
Niek Peters   (Ceramics)
Kariem Philippa   (Fine Arts)
Tania Pimenova   (Textile Design)
Wietske Ploeg   (Text & Image)
Ea Polman   (Textile Design)
Veselina Popova   (Jewellery Design)
Isis Postel   (Fashion Design)
Leontien Prenger   (Photograhpy)
M.T.Przybyla   (Architectural Design)
Ignas Rijckevorsel   (VAV)
Mees van Rijckvorsel   (Architectural Design)
Vera Rijks    (Graphic Design)
Martin Rijsemus   (VAV)
Bernadeta Rimutyte   (Graphic Design)
August Rønne   (VAV)
Joris Rosenhart   (VAV)
Manuela Rosso Brugnach   (VAV)
Erika Roux   (Photography)
Patrycja Rozwora   (Photography)
Geraldo dos Santos   (Fine Arts)
Cleo Scheibe   (Fine Arts)
Felix Schiffman   (Fine Arts)
Bas Schmitz   (Fine Arts)
Janneke Schnell    (Fine Arts)
Lotte Lara Schröder   (Graphic Design)
Calypso Schuijt   (Textile Design)
Andrea Serego Alighieri   (Graphic Design)
Giulia Shah   (Photography)
Rosa Sijben   (Fine Arts)
Annelien Sinke   (Fine Arts)
Zofia Skoroszewska   (Textile Design)
Bregje Sliepenbeek   (Jewellery Design)
Willemijn van der Sloot   (Jewellery Design)
Amanda Sloten   (DesignLab)
Rosa Smalen   (Photography)
Anna Sobolewska   (Jewellery Design)
Krystian Sokolowski   (Fashion Design)
Naomi Souwen   (Fine Arts)
Alice Sprascio   (DesignLab)
Juul Stahlie   (Textile Design)
Anastasia Starostenko   (Textile Design)
Nora Steenbergen   (Graphic Design)
Gideon van der Stelt   (VAV)
Eefje Stenfert   (VAV)
Nikos Stephou   (Graphic Design)
Izabela Stepska   (Architectural Design)
Marilou Stive   (VAV)
Machiel van Stokkum   (Fine Arts)
Sandra Stoycheva    (VAV)
Clemens Stumpf   (VAV)
Astrid de Swart   (Fine Arts)
Elzbieta Szota   (VAV)
Milad Taheri    (Fashion Design)
Mariana Tantcheva   (VAV)
Asefeh Tayebani    (DesignLab)
Finn Theeuws   (Fine Arts)
Carina Thornval   (Graphic Design)
Roman Tkachenko   (Architectural Design)
Dragana Travas   (Fine Arts)
Clarice Troncoso Barroso   (VAV)
Eva Valdimarsdóttir   (Fashion Design)
Cecilia Valentine   (DesignLab)
Eva Vasileiou   (Fine Arts)
Polina Vasilyeva   (Graphic Design)
Tijme Veldt   (Fashion Design)
Luciënne Venner   (VAV)
Maroesjka Verhagen    (VAV)
Katja Verheul    (VAV)
Justina Vilcinskaite   (Fine Arts)
Julia Vilela Pinto    (VAV)
Tiemen Visser    (Textile Design)
Lisa-Marie Vlietstra    (Photography)
Peter de Voogt   (Graphic Design)
Ruby van Vugt    (Graphic Design)
Alizé Wachthausen   (Photography)
Roza van der  Wal   (Photography)
Anton Westbom Weflö   (Graphic Design)
Emma Westenberg    (VAV)
Jolka Wiens   (Fashion Design)
Zindzi Wijminga   (Jewellery Design)
Lisette Wissink   (Ceramics)
Hans de Wolf   (VAV)
Andy Woortman   (Fine Arts)
Bin Xu    (Architectural Design)
Celina Yavelow    (Graphic Design)
Han Yu   (Graphic Design)
Geke Zaal    (Graphic Design)
Anna Zubkova   (Graphic Design)